Nowoczesne drukarki przyjazne środowisku
Współczesne drukarki laserowe są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż urządzenia pierwszej generacji. Nowoczesne urządzenia pracują cicho nie emitując przy tym dużej ilości ciepła. Drugą stroną jest zastosowanie innowacyjnych technologii, które pozwalają ograniczyć zużycie energii, papieru i wkładów. Tytułem przykładu można wskazać na funkcję automatycznego włączania i wyłączania się urządzenia oraz automatycznego druku dwustronnego.
Energooszczędne urządzenia
Większość drukarek laserowych wprowadzonych na rynek w ostatnich latach posiada certyfikaty, które potwierdzają niskie zużycie energii deklarowane przez producenta. Energooszczędne urządzenia są zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska. Kupujący przykładają do tego coraz większą wagę. O energooszczędnym charakterze drukarki laserowej mogą świadczyć takie certyfikaty, jak Energy Star, Nordic Swan i Blue Angel.
Drukarki laserowe czy konkurencja LED
Kiedy druk laserowy był wprowadzany na rynek, cieszył się dużym zainteresowaniem. Urządzenia wykorzystujące tę technologię drukowania zapewniały możliwość uzyskania wielu wydruków w krótszym czasie. Drukarki atramentowe uchodziły wówczas za droższe w utrzymaniu i mniej wydajne ? tak też w istocie było. Niemniej obecnie wiele drukarek atramentowych dorównuje pod względem wydajności urządzeniom laserowym. Konkurencją dla laserowych drukarek staną się niebawem także drukarki LED. Obecnie ich dostępność jest niska, a technologia jeszcze wymaga dopracowania ? urządzenia do drukowania LED są bowiem nadal bardziej awaryjne niż typowa drukarka laserowa. Wciąż wygrywają z nimi tradycyjne laserówki HP czy Brother, bo są po prostu tańsze w utrzymaniu.
Decydując się na wybór nowej drukarki, zazwyczaj skupiamy się na jej podstawowych parametrach takich jak: wydajność tonera czy szybkość druku. To jednak nie jedyne elementy, które warto brać pod uwagę przy zakupie. Dziś możemy także zdecydować, jaka technologia druku jest lepiej dopasowana do naszych potrzeb i bardziej przydatna. Stajemy przed wyborem – klasyczna drukarka laserowa czy nowoczesna drukarka wykorzystująca technologię LED. Podpowiadamy, czym obie technologie różnią się od siebie.
Drukarki LED-owe wciąż wydają się innowacyjnym rozwiązaniem. Jednak sama technologia druku LED nie jest wcale taka młoda. Pierwsza drukarka LED została wyprodukowana przez japońską firmę OKI już w roku 1989. Od tamtego czasu technologia druku w oparciu o półprzewodnikowe diody jest stale rozwijana. Dziś mamy do czynienia z trzecią generacją tych urządzeń. Pierwsza drukarka laserowa powstała tylko 12 lat wcześniej, zbudowano ją w 1977 roku.
Podstawowa różnica pomiędzy drukarką laserową a drukarką LED to zastąpienie w tej drugiej skomplikowanego układu lasera i luster, prostym i właściwie bezawaryjnym mechanizmem listwy świetlnej. Diody LED praktycznie się nie zużywają, co wprost przekłada się na długowieczność urządzenia drukującego. W przypadku LED-ów liczba części, które mogłyby ulec uszkodzeniu, została zredukowana do minimum, co bezpośrednio wpływa na długie lata niezawodnej pracy urządzenia.
Do tego światłoczuły bęben drukarki LED ma znacznie wyższą wydajność i pozwala wydrukować większą liczbę stron niż porównywalnej klasy drukarka laserowa. To jednoznacznie przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.
Sporą zaletą LED-ów są także ich mniejsze gabaryty w porównaniu z urządzeniami laserowymi. Kolorowa drukarka LED o takich samych możliwościach jak laserowa zajmie znacznie mniej miejsca. Drukarki LED są również urządzeniami szybszymi, gdyż naświetlają całą szerokość bębna za jednym zamachem, a nie jak w przypadku drukarek laserowych – sukcesywnie.
Technologia druku ledowego to na pewno rozwiązanie przyszłości ze względu na wiele niezaprzeczalnych zalet, takich jak: większa wydajność, mniejsze rozmiary, niezawodność i szybkość.
Zużycie tonera – nie ma większych różnic pomiędzy LED-ami a urządzeniami laserowymi. Zmienia się sposób, w który naświetlany jest bęben, natomiast zużycie tonera pozostaje na tym samym poziomie.
Za główną wadę drukarek LED do tej pory uznawało się niższą jakość wydruków w porównaniu do wysokiej rozdzielczości uzyskiwanej w urządzeniach laserowych. Jednak rozwijająca się technologia druku LED również na tym polu przestaje ustępować drukarkom laserowym.