Tonery przyjazne dla środowiska EKO

Tonery przyjazne dla środowiska

Tonery przyjazne dla środowiska EKO

Tonery do drukarek przyjazne środowisku są jednocześnie bardziej wydajne w porównaniu z tradycyjnymi tonerami. Pozwalają na wydrukowanie większej ilości obrazów i dokumentów. Do ich produkcji wykorzystuje się proces polimeryzacji, dlatego noszą one nazwę tonerów polimeryzowanych. Niemniej nie tylko to sprawia, że są bardziej przyjazne środowisku. Ekologiczne wkłady muszą być także produkowane z takich materiałów, które nadają się do ponownego wykorzystania.

Jakość eko

Oto drugi mit. Jeśli coś jest wysokiej jakości, może iść w parze z ekologią, ale z pewnością nie jest tanie. Jeśli coś jest tanie, to na pewno nie jest ekologiczne ani tym bardziej dobre jakościowo. Drukarki laserowe zdają się „żerować” na takim przeświadczeniu od wielu lat, wykorzystując niewiedzę użytkowników i skutecznie windując ceny. Odpowiedzią na to jest głowica drukująca Micro Piezo, w które wyposażone są urządzenia firmy EPSON. Została ona zaprojektowana przez japońskich inżynierów z myślą o zrównaniu jakości drukarek atramentowych z laserowymi przy obniżeniu kosztów wydruku w mono oraz kolorze. Co więcej, jest on zdecydowanie bardziej trwały, dzięki otoczce żywicznej, która chroni wydruk przed zgubnym działaniem wody (przetarcia i rozmywanie). Mitem okazuje się również legenda o zasychającym tuszu w drukarce atramentowej. Konstrukcja Micro Piezo zapobiega przedostawaniu się pęcherzyków powietrza oraz zanieczyszczeń do głowicy, co uniemożliwia przypadki zatykania dysz w urządzeniu.

Tonery produkowane z biomasy

Tonery polimeryzowane są mniej szkodliwe dla środowiska niż konwencjonalne, ale nie ulega wątpliwościom, że najbardziej przyjazne dla natury byłyby wkłady produkowane przy użyciu biomasy. Takie rozwiązane zostało zaproponowane przez markę Ricoh jako metoda pozwalająca na ograniczenie negatywnego wpływu produkcji tonerów na środowisko naturalne przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zminimalizowania zużycia ropy naftowej. Standardowe tonery do drukarek są produkowane w ok. 80% z żywicy. W 2009 r. Ricoh wprowadził na rynek japoński drukarkę wielofunkcyjną współpracującą z tonerami z biomasy. Tonery z biomasy są obecnie produkowane także przez inne spółki, m.in. Konica Minolta (technologia Simitri HD).

Czym jest biomasa?

Biomasa jest materiałem produkowanym z roślin. Wykorzystanie roślinnych surowców jest korzystne dla środowiska, ponieważ biomasa posiada neutralny bilans węglowy. Oznacza to, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla jest taka, jak ilość dwutlenku węgla pochłoniętego z atmosfery przez roślinę.

Ekologiczne – bardziej wydajne

Tonery produkowane z biomasy są bardziej wydajne. Są to tonery polimeryzowane, które zapewniają dokładne pokrycie papieru. Wydajność odgrywa kluczową rolę, ponieważ im dłuższy okres eksploatacji jednego wkładu, tym mniejsze jest zużycie zasobów naturalnych. Tonery polimeryzowane z biomasy wymagają niższej temperatury stapiania, co przekłada się na niższą emisję dwutlenku węgla. Tonery polimeryzowane Konica Minolta składają się w 10% z biomasy.

Recykling tonerów do drukarek

Polimeryzowane tonery łatwiej poddają się recyklingowi, niż konwencjonalne. Tonery produkowane przy użyciu biomasy mogą być także bardzo łatwo przetwarzane. Recyklingiem tonerów do drukarek zajmują się ich producenci, do których można odsyłać zużyte wkłady, a także niezależni od nich przedsiębiorcy. Wyrzucanie tonerów na śmietnik to nie jest dobry pomysł. W przypadku przedsiębiorców takie postępowanie może narazić ich na karę ze strony inspektora ochrony środowiska, który będzie przeprowadzał kontrolę. Przekazanie tonerów do recyklingu zostaje odpowiednio udokumentowane kartą przekazania odpadów, która powinna być przechowywana na wypadek kontroli GIOŚ.

Podsumowując rozważania na temat ekologicznych tonerów można wskazać na to, że na tle wkładów do drukarek wyróżnia je to, że są produkowane w inny sposób (polimeryzacja) i przy użyciu biomasy, a raz wykorzystane materiały mogą być ponownie przetworzone. O tym, czy tonery będą szkodliwe dla środowiska zależą też praktyki stosowane przez użytkowników drukarek. Powinni zadbać o to, aby wkłady trafiły do odpowiedniego odbiorcy odpadów i mogły być prawidłowo przetworzone. Na pierwszy plan należy wysunąć kwestię wysokiego poboru mocy drukarek laserowych, niektóre z nich potrzebują aż 1kW prądu do wydruku! Z ekologicznego punktu widzenia jest to nie do przyjęcia, natomiast z finansowego – wysoce niewskazane.

Eksploatacja

Osoby korzystające z drukarek laserowych, wskazują na mniejszy koszt eksploatacji takich urządzeń. Ma to iść w parze z ekologią, gdyż w teorii tonery są bardziej efektywne od tuszu. Okazuje się jednak, że jest to przeświadczenie stereotypowe, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Realnie, koszt eksploatacji drukarek laserowych jest aż do 50% wyższy niż urządzeń atramentowych. Wynika to z lepszej wydajności tuszu oraz większej liczby komponentów, jakich używają „laserówki” takich jak bęben czy pas transmisyjny. Każdy z nich zużywa się bardzo szybko, co generuje dodatkowe koszta dla naszego portfela oraz niepotrzebnie zaśmieca środowisko. Dodatkowo atrament w drukarkach EPSON jest zdecydowanie bardziej wydajny niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. Możliwości atramentu w WorkForce Pro to 3400 stron w mono (koszt tuszu około 200 zł. za opakowanie XXL) oraz 3400 w kolorze (trzy tusze cyan, magenta, yellow każdy kosztuje około 230 zł). Przy założeniu, że będziemy drukować 500 stron miesięcznie, z czego połowa w kolorze, czarny atrament skończy się po około 10 miesiącach, natomiast kolorowy po ponad roku. Z kolei w przypadku drukarki HP Color LaserJet Pro 100 Color MFP M175a czarny tusz wystarczy również na 2400 stron (koszt zakupu tonera to około 340 zł), ale kolory tylko na 1000 stron (około 200 zł za jeden cyan, magenta oraz yellow). Przy identycznych wydrukach jak w przypadku EPSON kolorowy tusz skończy się już po 4 miesiącach, więc w ciągu roku co najmniej dwa razy, wydając na to 1200 zł. Podobnie rzecz się ma z drukarką Samsung SL-C460W, gdzie czarny toner wystarczy na 1500 stron (koszt to około 200 zł) oraz kolory na 1000 stron (również około 200 zł za jeden cyan, magenta, yellow). Na zakupy będziemy musieli się wybrać po 6 miesiącach w przypadku mono oraz po 4, jeśli chodzi o kolor. Łącznie wydamy na to 1400 zł w ciągu roku. Inne drukarki laserowe wypadają podobnie, nawiązują wyrównaną walkę jeśli chodzi o wydruki w mono, ale zostają daleko w tym pod względem wydruków w kolorze. Seria EPSON WorkForce Pro pozwala, więc zaoszczędzić w ciągu roku co najmniej 1200 zł! Jest to ogromna kwota, szczególnie jeśli chodzi o małe i średnie firmy. Firma EPSON jest pewna swojej technologii do tego stopnia iż daje do całej serii WorkForce Pro bezpłatną gwarancję przez okres 3 lat po zarejestrowaniu produktu na stronie producenta.

Zdrowie  eko

Ostatnią kwestią, która bardzo mocno zakorzeniła się w świadomości użytkowników drukarek domowych oraz biurowych urządzeniach wielofunkcyjnych jest przeświadczenie o braku wpływu drukarek laserowych na zdrowie. Jest to najbardziej niebezpieczny stereotyp. Najnowsze badania dowodzą, że podczas drukowania na urządzeniach laserowych, wydobywają się metale ciężkie, które są bardzo niebezpieczne dla nas i środowiska. Również na tym polu tusz, wygrywa z tonerem, gdyż atrament nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie.